środa, 30 listopada 2011

BODYPAINTING

Ostatnio zainteresowałam się bodypaintingiem. Jest to sztuka wyjątkowo nietrwała, ale przez to jeszcze ciekawsza. Namówiłam jako pierwszą moją przyjaciółkę Olę. Wykazała się ogromną cierpliwości i wytrzymała 4 godziny malowana :) to nie jest 'typowy' bodypainting tylko raczej zwyczajny obraz na ciele. Muszę nabrać wprawy zanim zdecyduje się na zamalowywanie większych powierzchni.

Rysunek przedstawia statek prowadzony przez ćmy podczas sztormu w nocy. Obraz obramowałam na czerwono, ponieważ chciałam, żeby wyglądało jakby, ktoś wyciął kwadrat skóry w plecach Oli i pokazał jej wnętrze.Nie będę opowiadać mojej interpretacji tego obrazu, bo cała frajda jest w samodzielnym doszukiwaniu się znaczenia obrazów :) zdradzę tylko, że wybrałam ćmy, ponieważ mają piękną symbolikę. To motyl nocny, który może oznaczać np śmierć, zbłąkane dusze, wiedźmy, mądrość.

Zacytuję opracowanie Sylwii Hanff  na podstawie senników i słowników symboli, ponieważ jej opis ciem jest naprawdę świetny
'...Owady utożsamiane są z lekami i fobiami. Ich symbolika sięga obrzędów prasłowiańskich. W Serbii,
Chorwacji i Czechach, jest uważana z jednej strony za bardzo częste wcielenie duszy ludzkiej, a z drugiej za wcielona dusze wiedzmy lub zmory. W wierzeniach Greków unoszace sie nad grobami ćmy i motyle są wcieleniami dusz zmarłych. Ćma jako nocny motyl mo¿e oznaczac tajemnice, delikatne piekno ukrywane przed swiatem w obawie, aby nie zostało zniszczone. Motyl jest symbolem piekna, ducha i transformacji. Energia Księżyca wzbogaca symbolicznie cme o emocje i intuicje. Stworzenie to może byc symbolem nieopanowanego pragnienia, które w konsekwencji okazuje sie zgubne. Zabicie we snie cmy, oznacza zniszczenie w sobie tego, co najcenniejsze i najdelikatniejsze, stłumienie własnych pragnien, zagłuszenie głosu intuicji, wyzbycie się wrażliwości. Ćma to symbol samooczyszczenia i przemiany.'Brak komentarzy:

Prześlij komentarz